Červená čočka

Na českých talířích se čočka objevuje především první den v roce. Říká se, že novoroční čočka přináší peníze – měli bychom si jí však dopřávat během celého roku, protože nám přinese lepší zdraví. Oproti klasické zelené čočce a jiným luštěninám má červená čočka mnoho výhod. Protože nemá slupku, před přípravou se nemusí namáčet, nenadýmá a je uvařená za 15 minut. Neobsahuje lepek. Je lehce stravitelná, doporučuje se tedy i pro malé děti, které ji mohou dostávat již od 9. měsíce věku. Červená čočka funguje na talíři stejně jako maso – jedná se o bílkovinu, nikoliv o zeleninu. Je proto vhodná i pro vegetariány a vegany, ale i pro všechny, kteří se vyhýbají masu a živočišným produktům.
Obsahuje mnoho vlákniny – jedna porce červené čočky zajišťuje zhruba polovinu doporučené denní dávky, tudíž zasytí a upraví trávení. Je také bohatá na vitamíny a minerály – kromě jiného obsahuje významné množství železa – neměla by chybět v jídelníčku osob trpících chudokrevností. Je také zdrojem vitamínu B6 (pyridoxinu) – tento vitamín velmi prospívá mozkovým funkcím a kvalitě kůže.
Jak červenou čočku uvařit a dochutit? 1 díl čočky propláchněte studenou vodou a přidejte 2 díly vody. Vařte 5 minut, poté vypněte a cca 10 minut nechte pod pokličkou dojít. Ochutit můžete majoránkou, kmínem, cibulí, česnekem. Chybu neuděláte ani s exotickým kořením – např. kari, kurkumou, římským kmínem. Můžete ji tyčovým mixérem rozmixovat na hebkou kaši, nebo nechat v celku. A použití?

  • můžete jí smíchat s hromadou čerstvé zeleniny, opatřit zálivkou a vydávat salát za hlavní jídlo s kouskem pečiva
  • v zimním období se nebojte do salátu použít vařenou zeleninu místo čerstvé
  • můžete ji nechat vychladnout a použít jako základ do pomazánky, např. s tvarohem, sýrem, cibulkou, solí a pažitkou či petrželkou
  • můžete ji použít do různých placiček – s trochou vajíčka a strouhanky, popř. sýra pro další opečení na pánvi, nebo přidat k mletému masu, do karbanátků, burgerů, či mletých mas
  • můžete čočkovým pyré nastavit bramborovou kaši – dochucená solí a česnekem dostane kaše nový rozměr
  • můžete s ní zahustit jakoukoliv polévku či omáčku, které dodá báječnou hustotu
  • s tvarohem, medem, banánem či jahodami máte sladkou, ale hodnotnou svačinku (nejen) pro děti

Doporučuji vyzkoušet tuto znovuobjevenou netradiční potravinu – je to výborná a zdravá luštěnina a určitě zachutná i těm, kteří jinak čočku nejedí!

Pomazánka z červené čočky: uvařená červená čočka, vařené vejce na tvrdo, tavený sýr, červená paprika najemno nakrájená, cibulka, sůl, petrželka

Významní sponzoři

  • NPI
  • IT Innovation
  • Actherm
  • DM
  • ČEZ Teplárenská
  • ENCZ
  • SČVK
  • Globus
  • Ústecká komunitní stanice
Zavřít

Kritéria a pravidla postupu k zápisu na školní rok 2024/2025 do mateřských škol

Zastupitelstvo města Chomutova vydalo obecně závaznou vyhlášku č.6/2016, kterou stanoví školské obvody spádových mateřských škol zřízených Statutárním městem Chomutov. Pro Mateřskou školu Chomutov, příspěvková organizace je stanoven obvod č. 2. https://mscv.cz/zapis-deti-k-predskolnimu-vzdelavani/skolske-obvody-spadovych-materskych-skol-pro-skolni-rok-2024-2025/

Zápisy do MŠ Chomutov budou probíhat následovně:

ŽÁDOST o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání je ke stažení zde – ŽÁDOST KE STAŽENÍ

Termín zápisu:
Od pondělí 6. 5. 2024 do pátku 10. 5. 2024  osobní účast  NA ŘEDITELSTVÍ MŠ – JIRÁSKOVA 4335 od 8.00 do 14.00 hodin.

 Nebo bez osobní účasti takto:

 Žádosti o přijetí přijímáme nejpozději do 10. 5. 2024.

Kritéria pro přijetí dětí do MŠ od 1. 9. 2024:

  1. děti, které mají trvalý pobyt ve školském spádovém obvodu, které dovrší k 31. 12. 2024

třetího roku věku od nejstarších

  1. děti z jiného spádového obvodu dle věku od nejstarších

 Doložení řádného očkování dítěte

Podmínkou přijetí dítěte do MŠ je podle § 50 zákona o ochraně veřejného zdraví je splnění povinnosti podrobit se stanoveným pravidelným očkováním, nebo mít doklad, že je dítě proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci. Tato povinnost se netýká dítěte, které plní povinné předškolní vzdělávání.

Pro doložení této povinnosti zákonný zástupce nechá potvrdit pediatra dítěte na formulář žádosti, při přijímání předloží k nahlédnutí občanský průkaz zákonného zástupce a rodný list dítěte.

Výsledky zápisu

Během zápisu budete telefonicky (v případě osobní návštěvy ústně) kontaktováni a informováni o přiděleném  REGISTRAČNÍM ČÍSLE.

Pod tímto číslem najdete na www.mscv.cz a na vývěskové tabuli na ředitelství MŠ Chomutov od 3. 6. 2024 informaci, zda a na kterou součást školy bylo Vaše dítě přijato.

Rozhodnutí o přijetí dítěte si po předchozí telefonické domluvě se zástupkyní konkrétní mateřské školy, kam bude Vaše dítě přijaté, vyzvednete během měsíce června nebo poslední týden v srpnu.

Dodatečné zapisování dětí na neobsazená místa

Pokud dovolí kapacita MŠ Chomutov, budeme přijímat děti, které dovrší tří let po 31. 12. 2024.

Tyto děti budeme zapisovat na ředitelství MŠ Chomutov v MŠ Jiráskova v týdnu od 10. 6. 2024 - 14. 6. 2024 od 8.00 do 14.00 hodin.

 

Individuální vzdělávání

Rodiče, kteří zvolí pro své dítě s povinným předškolním vzděláváním formu Individuálního vzdělávání, podají ředitelce školy "Oznámení zákonného zástupce o individuálním vzdělávání dítěte"(tiskopis oznámení bude také ke stažení na www.mscv.cz) – elektronicky do datové schránky školy nebo na e-mail s elektronickým podpisem nebo osobně na ředitelství MŠ v Jiráskově ulici v termínech zápisu po předchozí telefonické domluvě s ředitelkou školy na tel. č.: 702 224 111.

Předškolní vzdělávání je povinné od 1. 9. 2017

Na koho se vztahuje: na děti, které dosáhnou pátého roku věku do 31. 8. 2023.

  • na státní občany České republiky, kteří pobývají na území České republiky déle než 90 dnů
  • na občany jiného členského státu Evropské unie, kteří na území České republiky pobývají déle než 90 dnů
  • na jiné cizince, kteří jsou oprávněni pobývat na území České republiky trvale nebo přechodně po dobu delší než 90 dnů
  • na účastníky řízení o udělení mezinárodní ochrany (viz zákon č.325/1999Sb., o azylu a zákon č. 283/1991 Sb., o Policii ČR, ve znění pozdějších předpisů)

Povinné předškolní vzdělávání má formu pravidelné denní docházky v pracovních dnech, a to v rozsahu od 8.00 do 12.00 hodin, dítě se může vzdělávat i po celou dobu provozu MŠ. Povinnost předškolního vzdělávání není dána ve dnech, které připadají na období všech školních prázdnin v základních školách v Chomutově.

Povinné předškolní vzdělávání se nevztahuje na děti s hlubokým mentálním postižením.

 

Úplata za předškolní vzdělávání

Od 1. 9. 2024 je předškolní vzdělávání poskytováno bezúplatně dětem, které do 31. 8. 2024 dovršily pěti let i v případě odkladu povinné školní docházky nebo v případě dodatečného odkladu, kdy se žák vrací do MŠ.

Ostatní platí školné ve výši 400,- Kč za měsíc.

Zavřít

Používáním webových stránek Mateřská škola Chomutov, souhlasíte s využíváním cookies ve vašem prohlížeči.

Pokračovat