Kampaň Celé Česko čte dětem

30. 9. 2018

Naše mateřská škola „Kamarád“ se zapojila do celonárodní kampaně
„Celé Česko čte dětem®“ (http://www.celeceskoctedetem.cz/)

Zamyšlení proč se do kampaně „Celé Česko čte dětem“ zapojit
Při práci s dětmi – ať už na běžných, tak na speciálních třídách – si často uvědomujeme, že slovní zásoba, vyjadřovací schopnosti, představivost… jsou na nižší úrovni, než to bývalo dříve. Dnešní děti vyrůstají v jazykově chudém prostředí. Rodiče s nimi stále méně rozmlouvají, živé slovo nahradila televize, počítače a technika, kterou řečově pasivně přijímají – upřednostňován je obraz, nikoli jazyk.
Jako pedagogové víme, že slovní zásoba velmi úzce souvisí s myšlením, představivostí, podporou psychického rozvoje, že zlepšuje pozornost a soustředění, posiluje paměť, přináší všeobecné znalosti, rozvíjí smysl pro humor, jazykový cit, rozvíjí a uspokojuje emocionální stránku dítěte – obohacuje je o pojmy jako jsou – poctivost, úcta, odpovědnost, empatie, rozum, odvaha nebo spravedlnost, formuje vztahy mezi rodiči a dětmi, vede děti k uvědomováním si morálních hodnot – zvláště důležité je to v dnešním světě, jemuž dominují agresivní vzory masové kultury. Četba může vést k sebereflexi a zamyšlením nad postoji a důsledky vlastních slov a jednání. Dalším naším cílem je vzbudit v dětech zájem o knihu jako zdroj poučení, zábavy…
V neposlední řadě je i hledisko osobní – jsme vášnivé čtenářky, milujeme knihy a četbu, která nám přináší pocit klidu, uspokojení, zábavu, kniha má tolik potřebné relaxační účinky. Stejně tak, jako kdysi vlastním dětem jsme se snažily číst co nejvíce, viděly jsme zdárné účinky četby na jejich rozvoji, tak čteme dětem ve škole.
Motto konceptu: „Čtenářem se totiž nikdo nerodí, čtenáři musíme ukázat cestu“ nás oslovilo svou pravdivostí a promluvilo z duše, proto jsme se rozhodly zapojit se do této kampaně.

» Pravidelně budeme informovat rodiče a veřejnost, co přináší předčítání dětem.
» Dvakrát do roka uspořádáme tzv. „Malé čtení“.
» Jednou do roka uspořádáme „Velké čtení“.
» Umístíme logo, včetně základních informací na webové stránky součásti.
» Uskutečníme exkurze do knihovny, knihkupectví.
» Pokusíme se zřídit knihovničku pro rodiče – půjčování knih vzájemně.
» Metodická pomoc rodičům – co číst dětem, naopak co dětem nečíst.
» Chtěly bychom uskutečnit sbírku „nepotřebných a nepoužívaných knih“ a obdarovat ty, kteří ji ještě využijí – Klokánek, děti z nemocnic…
» Rády bychom propagovaly myšlenku hlasitého předčítání v širší populaci.

Malé čtení: rodiče, prarodiče, či další dospělí čtou dětem. Školák, sourozenec – absolvent školky – čte kamarádům, akce je komorní v rámci součásti – třídy.
Velké čtení: známé, známější osobnosti z regionu čtou dětem. Přizváni jsou i rodiče dětí. Tato akce je plánována v rámci celostátního „Týdne čtení dětem“ 1. – 7. června
Projekt je otevřený, bude navazovat na další školní roky, z akcí budeme pořizovat fotodokumentaci – prezentace na veřejnosti, webu, stránkách Celé Česko čte dětem (CČČD).
Děti budou výtvarně zpracovávat zážitky z četby, povedeme záznam o četbě. Budeme se snažit v rámci součásti obohacovat knihovnu o další knižní tituly.

Předpokladem této kampaně je, že budeme číst dětem nejen v naší mateřské škole (jak již roky činíme), ale že se do projektu zapojíte (pokud budete chtít) také vy, rodiče.
Překážkou se však může stát nedostatek literárního materiálu některých sociálně slabších rodin. A přitom se stává, že se spousta knih dostává do sběru nebo dokonce do popelnic!
Pokud tedy uvažujete o úklidu svojí knihovničky a nevíte, kam s dětskými knihami, budeme Vám vděčné za tuto pomoc. V naší „školkové“ knihovničce najdou knihy jistě uplatnění.

Pravidla knihovničky:
Na pavilonu „A“ dole naproti hlavním dveřím budou k dispozici knihy, které si můžete kdykoliv vypůjčit, prolistovat, s dětmi přečíst. Jen prosíme o následné vrácení, aby knihy byly k dispozici i jiným dětem. Děkujeme.

Malé čtení březen:
Mateřskou školu poctila svou návštěvou Policie ČR. Nprap. Marie Pivková přečetla dětem z nové knihy Policejních pohádek. Tuto knihu naší mateřské škole následovně ponechala jako dárek.

Malé čtení duben:
Moc hezky přistoupily ke čtení knihy „Mach a Šebestová“ zaměstnankyně SKKS Chomutov paní Kamila Jonášová a Vladimíra Skoczylasová. Velice poutavou formou prokládanou krásnými obrázky a názornými předměty z pohádky děti dokázaly zaujmout na poměrně dlouhou dobu. Děti si odnášely nejen informace, jak se ke knize správně chovat, ale také drobné dárečky od městské knihovny – záložku, omalovánku i přihlášku do knihovny.
Městská knihovna Chomutov také naší mateřské škole zapůjčila na dvě stovky knih, které lze využít jak k výchovně-vzdělávací činnosti v mateřské škole, tak i k půjčování rodičům domů.

Malé čtení květen:
V květnu se s dětmi o příběhy podělily studentky Střední pedagogické školy v Mostě, které v MŠ byly na praxi ve speciálních třídách. Děvčata si vybrala knihu „Křemílek a Muchomůrka“, ze které s velkým úspěchem přečetly tři pohádky. Velký podíl na koncentraci dětí měly jistě jejich stylové převleky a dramatické vsuvky.

VELKÉ čtení červen:
Definice velkého čtení na www.celeceskoctedetem.cz mj. říká, že má číst známá osobnost z regionu. my jsme si na úplně první velké čtení pozvali reprezentantku České republiky v plavání, slečnu Simonu Baumrtovou. Aby byla stylová a věrná vodě, vybrala si pohádku O žabce Márince a žábáku Josefovi. Děti se pochopitelně dožadovaly také ukázky úžasných medailí, takže i jimi se naprosto skvělá a milá Simonka pochlubila.
Děti ze třídy U Berušek jí jako velké poděkování za ochotu namalovaly tematický obrázek nazvaný „Trénink“ – mají totiž možnost vidět její výkony každé úterý a čtvrtek při plaveckém kurzu, kdy v Aquasvětě slečna Simonka trénuje.

Školní rok 2015/16
MALÉ ČTENÍ (Z časových důvodů jsme zvládli „Malé čtení“ jen v měsíci říjnu, v listopadu a prosinci se střídalo velice mnoho akcí a „malá čtení“ bohužel nešla uskutečnit)
Sedm večerníčků, sedm pohádkových příběhů, které vypráví ovčí babička při pletení své nekonečně dlouhé punčochy, jsou všechny o beránkovi. A když příběh dopoví, pošle děti spát. Dobrou noc, ať vás vlci honí celou noc. Naše děti ale nešly spát, ale zaujatě poslouchaly babičku Aničku (Annu Plecháčovou – babičku paní učitelky Jany Š.), která si s sebou vzala i potřebné rekvizity a čtení pohádky prokládala pletením punčochy.

MALÉ ČTENÍ – leden
V rámci kampaně celé Česko čte dětem nám do MŠ přijela přečíst, hodně milá osobnost naší školky, bývalá zástupkyně – Hanička Vorlíčková. Dětem přečetla z knihy „Medovníčkova dobrodružství“, řekla, jak včeličky med vyrábí, ukázala obrázky výroby medu. Děti si mohly plástve v medu prohlédnout dokonce pro ně byla přichystaná i pidi ochutnávka medu.
Pokud byste, milí rodiče, hledali inspiraci na milou, krásnou a poučnou knihu, vřele doporučujeme několik děl od Jana Lebedy – všechny jeho knížky jsou plné příběhů veselého lesního skřítka Medovníčka, který má rád včelky, děti a zvířátka. Každému ochotně pomáhá a zažije při tom spoustu dobrodružství a legrace.

MALÉ ČTENÍ – únor
Malého čtení se ujala babička Davídka Verčimáka ze třídy U Medvíďat. Přečetla dětem pohádku z knihy Byla jednou koťata „Jak začarovali zub“. Děti se tak pomocí pohádky dozvěděly, že žádná kouzla, bylinky ani vykuřování vánočním františkem nepomohou, že nejúčinnější je pan zubař a zubní kartáček.

MALÉ ČTENÍ – březen
Z knihy Příhody včelích medvídků (J. Krahoun), četla bývalá absolventka MŠ Kamarád Adélka H. příběh s názvem Vzdychavá, kdy Brumda a Čmelda pomohly malé housence se zakuklit, aby se z ní mohl stát krásný motýl. Společně jsme si zazpívali veselou čmeláčí písničku.
Na políčku v jetelíčku,
tam kde potok pramení,
dobře je nám po tělíčku,
zákonem jsme chráněni.
Sosáčkama sosáme,
bez přestání to samé,
do pěti, do pěti,
musíme být
u maminky v doupěti.

Malé čtení duben:
Z knihy „Jak krtek uzdravil myšku“ (Zd. Miler) četla dětská lékařka MUDr. Marie Dvořáková Pastorová. Krteček prochodil, projezdil a proletěl celý svět, aby našel léčivou květinu s názvem chamomilla matricaria. Po návratu domů se dozvěděl, že celou dobu hledá heřmánek pravý, který roste u jeho domečku. Udělal z něj myšce čaj a bylo po nemoci

Malé čtení květen:
Z knihy Človíčkova dobrodružství (Pavel Teisinger), četl bývalý absolvent MŠ Kamarád Jiří Mráz. Příběh s názvem „Jak si vykřesal první jiskřičku“seznámil děti s důležitým pomocníkem člověka – s ohněm. Připomněl jim, že oheň je dobrý sluha, ale špatný pán a že je nutné mít před ohněm respekt, ať je člověk malý nebo velký.
V době, kdy na Zemi byla hlavně nekonečná moře, ve kterých žily praryby, a velké lesy, ve kterých žili dinosauři, bydlel v jeskyňce pod velkou horou Človíček. Postupně poznával svět kolem sebe, učil se rozdělat oheň, sehnat si potravu, vyrobit si obydlí, nádobu i jednoduché vozítko…

VELKÉ čtení – červen
Poslední den školního roku se uskutečnilo „Velké čtení“ s ředitelkou Mateřské školy Chomutov, p.o., Bc. Irenou Kopeckou. Děti měly možnost vybrat si ze dvou knih, ze kterých by rády slyšely pohádku. Vyhrála kniha „Poznej vše o zvířátkách“. Díky ní paní ředitelka poznala vše, co se děti během roku naučily. Dokázaly počítat, vysvětlit jí cestu, kterou jdou z mateřské školy domů, některé děti se pochlubily destinacemi, které je čekají v letních měsících. Nakonec děti také poukázaly na možná nebezpečí o prázdninách…

školní rok 2016/17
MALÉ ČTENÍ – listopad a leden
Z knihy Povídání o pejskovi a kočičce nám četly zaměstnankyně mateřské školy. Pohádku o tom, jak ti dva pekli dort a co všechno z toho bylo, přečetla stylově paní kuchařka Iva Kantová. V lednu se knihy chopila paní Laděnka Vokounová a děti s napětím očekávaly, jak dopadne úklid jejich domečku. Dramatizace pohádky se v tomto případě zhostila paní učitelka Liduška a děti byly okamžitě vtaženy do děje. Nakonec se děti pochlubily, jak kdo doma (a zda vůbec) pomáhá.

Malé čtení – únor
Z knihy „Pohádková babička“ (E.Petiška) četla téměř:-) pohádková babička paní učitelky Jany Šedinové, Anička Plecháčová. Vybrala si pohádku O Bětušce. Bětuška musela splnit tři úkoly, aby zachránila začarovaného králíčka.

Malé čtení – březen
Z knihy „Medovníčkova dobrodružství“ četly pracovnice SKKS (Středisko kulturních a knihovnických služeb) paní Kamila Jonášová a Vlaďka Skoczylasová příběh o tom, jak skřítek Medovníček vyčistil studánku. Příběh o studánce si vybraly zejména proto, že 22. března je Světový den vody. Celý svět by si měl této tekutiny vážit a chránit ji za každou cenu. Šikovné paní „knihovnice“ poučily děti nejen o tom, jak se mají chovat ke knihám, ale zejména k přírodě.

Malé čtení – duben
V rámci kampaně Celé Česko čte dětem četla studentka ze Střední zdravotnické školy v Chomutově Michaela Němcová připravený příběh „Břicháči“. Dětem četla k příležitosti Světového dne zdraví, který si připomínáme 7. dubna.
Světový den zdraví byl vyhlášen od roku 1950, kdy vznikla Světová organizace zdraví – World Health Organization. Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň připomínkou toho, že WHO se snaží o vymýcení různých nemocí a o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě, a to hlavně u sociálně slabších částí populace. Činnost této organizace je zaměřena na prevenci

Malé čtení – květen
Tentokrát dětem četli dětem zaměstnanci Hasičského záchranného sboru (HZS) Ústeckého kraje, hasiči z Chomutova. A jakou knihu si vybrali? Pochopitelně Hasičské pohádky.
Autory pohádek jsou sami hasiči ze všech oblastí činností HZS ČR. Jsou to například ti, kteří přijímají tísňové hovory na lince 112, rozhodují o výjezdech jednotky na operačním středisku, tzv. „mokří hasiči“, kteří vyjíždějí ke všem mimořádným událostem, i ti, kteří posléze vyšetřují příčiny vzniklých požárů.

V první ryze hasičské knížce je 14 klasických pohádek. Děti v nich „potkají“ draky, čerty, skřítky, statečné kohouty i kapry záchranáře. Společně s vypravěčem mohou držet palce kominíku Jankovi, aby stihl včas vymést všechny pekelné komíny, nebo přemýšlet, která kapička vody je ta nejdůležitější. Možná, že i dospělí na chvilku znejistí, co je pravdy na pohádce o bratřích Síčích – prvních členech hasičského sboru.

Velké čtení – v rámci kampaně Celé Česko čte dětem četla z knihy „Hrajeme si ve školce“ jeho ilustrátorka Edita Plicková (Získala Cenu Noci s Andersenem za ilustrace ke knize Dagmar Lhotová a Zdeněk K. Slabý: Pohádky, které přinesl vítr. Spolupracovala na více než 45 knížkách a 25 leporel, ilustrace připravila mimo jiné např. i k Večerníčku). K naší mateřské škole ji pojí to, že její ilustrace zdobí štít naší školky. Velice si ceníme její návštěvy. Přijela za námi až z Prahy!!! Dětem nejenže přečetla pohádku O chamtivém žabákovi, ale také nakreslila obrázky. A jelikož jsou naše třídy pojmenované po zvířátkách, zvládla úkol téměř poslepu. Od příštího roku bude mít každá na čestném místě
– Berušku
– Veverku
– Medvídka
– Koťátka
– Motýlky
– Včelky

Školní rok 2017/18
Malé čtení – listopad
Nejednalo se ani tak o čtení pohádky, ale spíše o její dramatizaci. Toho se ujala paní Učitelka Liduška, která dětem velice vtipným způsobem přiblížila pohádku O třech medvědech. Děti vtáhla do děje tím, že jí mohly napovídat a poté o pomáhat uspořádat předměty dle velikosti.

Malé čtení – prosinec
V předvánočním shonu si našla čas bývalá zástupkyně mateřské školy Růžová paní Hanka Vorlíčková a přišla v rámci kampaně Celé Česko čte dětem přečíst dětem vánoční příběh „O velké vánoční chvíli“ (Vratislav Spilka)
Ve vánočním příběhu si Vítek moc přeje jednoho medvídka z výlohy, protože má pocit, že mu vždy, když kolem něj projde, zamává.

Malé čtení – leden
Malé čtení – v rámci kampaně Celé Česko čte dětem z knihy „Sněhulácké pohádky“ (Alena Melicharová) četla bývalá absolventka naší mateřské školy a zároveň současná asistentka pedagoga Fotini Eretová příběh o tom, jak si kluci stavěli sněhuláky. Když jim dali jméno, sněhuláci ožili a prožívali s dětmi úžasná zimní dobrodružství

Malé čtení – březen
v rámci kampaně Celé Česko čte dětem z knihy „Pohádky z rozkvetlé louky a stříbrné tůňky“ (Jindřich Balík) četla asistentka pedagoga a zároveň maminka z naší školky paní Petra Zikmundová. V rámci Světového dne vody si vybrala pohádku o vodě – O žabce cestovatelce, kdy žabka zkoumala svět a přišla na to, že nedokáže vypít ani moře, ani rybník a nakonec ani malou studánku

Malé čtení – duben
v rámci kampaně Celé Česko čte dětem přečetli pohádku členové Mysliveckého spolku z Jirkova. Zaměřili se na Den Země a v souvislosti s ním přečetli pohádku O studánce. Také dětem vysvětlili, jak je důležité mít v lese a jeho okolí čisto, kam patří nepořádek a co všechno tvoří les.

Velké čtení – má být ve znamení významné osobnosti z regionu. Nám se podařilo oslovit a získat souhlas od chomutovského rodáka, úžasného tanečníka a báječného herce pana Vlastimila Harapese. S noblesou a profesionalitou přečetl dětem pohádku, ke které měl osobní vztah. Z knihy Indiánské pohádky (autor Bohuslav Čepelák) mu četla příběhy o indiánech už jeho babička. „Mistr“ si všímal reakcí dětí, a pokud zaznamenal, že někdo něčemu nerozumí, ochotně indiánskou terminologii vysvětlil. Jeho čtený projev dychtivě poslouchaly nejen děti, ale také paní učitelky. Byl to opravdu nezapomenutelný zážitek – pomyslná třešnička na dortu za všemi uplynulými akcemi, za všemi příběhy a pohádkami, které si děti v průběhu roku vyslechly.

Školní rok 2018/19
Malé čtení – říjen
V rámci kampaně Celé Česko čte dětem z knihy „Kamarádi v kožíšku“ (Jiří Kahoun) četla dětem pohádku „Jak čekali, až spadne červené jablíčko“ naše paní asistentka Diana Opatová. Čtení se uskutečnilo 4.10. tedy přesně na Den zvířat*
Myšáček Kousek a myška Bavlnka jsou dva nerozluční kamarádi, kteří spolu běhají po lukách a stráních, pomáhají mamince a občas něco většího či menšího vyvedou. A když si náhodou s něčím neví rady, pořád je tu ještě děda Vševěda…

*Roku 1226 4.10. kdy zemřel františkánský mnich Sv. František z Assisi, který pečoval o opuštěná, nemocná a týraná zvířata, a právě proto se na tento den stanovil Mezinárodní den zvířat. Kdy by si každý páníček měl uvědomit péči o svého mazlíčka jako je například strava a pohyb a hlavně by měl vést k zamyšlení, zda-li si zvíře vůbec máme pořídit a můžeme mu věnovat dostatek času a péče.

Malé čtení – listopad 2018
V rámci kampaně Celé Česko čte dětem přečetla pohádku „O kohoutkovi a slepičce“ maminka Honzíka (ze třídy U Berušek) a Ondry (ze třídy U Veverek).

Malé čtení – leden 2019
v rámci kampaně Celé Česko čte dětem z knihy „Chumelení“ (Jiří Kahoun) četla babička Elišky P. ze třídy U Berušek. Knížka je plná příběhů o zvířátkách. Zvířecí děti se těší na Vánoce docela stejně jako ty lidské – kočička netrpělivě vyhlíží listonoše s vánočním přáním, malý křeček se tolik těší na dárky, až z toho poprvé promluví, myšáček dostane polštářek plný vánočních snů…

Malé čtení – únor 2019
Malé čtení – v rámci kampaně Celé Česko čte dětem z knihy „Hastrmanka Evelínka a zlatá rybkaí“ (Petra Martišková) četla pohádku bývalá paní učitelka MŠ Růžová, paní Jitka Prontekerová.

To se ví, že každý správný hastrman musí umět spoustu věcí. Znát vodní rostliny, zašívat botičky nebo hrát na housle, také se starat o rybník i jeho obyvatele. Ale to je přesně to, co malou hastrmanku Evelínku ani za mák nebaví. Vůbec nejraději vyvádí různé lumpárny, nebo hraje se svou nejlepší kamarádkou na honěnou. Jenže mít za kamarádku zlatou rybku, která umí splnit úplně každé, i to nejbláznivější přání, to není jen tak.

Malé čtení březen 2019
V rámci kampaně Celé Česko čte dětem z knihy „Pohádka od rybníka Žabince“ (Jindřiška Kratschmarová) četla pohádku pracovnice SKKS Chomutov. Četbu k příležitosti Dne vody ještě tradičně ozvláštnila poučením dětí o tom, jak s knihami zacházet.

Vodníček Střapatka dokáže pozlobit své hastrmanské rodiče, ve škole paní učitelku Zelenou, ryby v rybníku dědečka Mokřánka a mnohé další. Zvědavě se seznamuje s velikonočními tradicemi českých dětí, poznává práci vodnického hrnčíře, ševce i krejčíka a navštíví mlýn lidského mlynáře Červíčka. Vyleká se domnělého čerta, zachrání namyšleného žabáka i vodní panenku Josefínku.

Malé čtení duben 2019
v rámci kampaně Celé Česko čte dětem z knihy „Příběhy zaječí rodinky“ (Emanuel M. Mizia) četla pohádku o ztraceném beránkovi asistentka pedagoga Kateřina Jűnglingová.

S pohádkou o tom, jak se ztratil malý beránek a jak ho zaječí přátelé pomohli odvézt domů, jsme se chtěli vrátit do časů Velikonoc a zavzpomínali na symboly těchto svátků. Děti byly také poučeny o tom, jak je důležité míti dobré přátelé, kteří se nebojí nebezpečí a pomohou,když je toho zapotřebí.

VELKÉ ČTENÍ
v rámci kampaně Celé Česko čte dětem z knihy „Lišák Ferina“ (Simona Petrová) četla pohádku významná chomutovská osobnost – ředitelka Mateřské školy Chomutov, p.o. Bc. Eliška Smetanová, kterou děti v rámci představování, co všechno obnáší její práce, nazvaly „prezidentkou“ mateřské školy:-)

Společně jsme si nakonec připomněli několik pravidel o koupání v létě.
– Nechoď se koupat sám, nepodceňuj nebezpečí vody
– Neplav a neskákej do vody v neznámých místech
– Plav v určeném prostoru – za dozoru plavčíka
– Nechoď do vody, jsi-li rozpálený nebo unavený. Plav nejdříve hodinu po jídle
– Zajisti si vhodný doprovod. Neplav daleko od břehu
– Neplav do plavební dráhy a do blízkosti plavidel
– Na plavidla patří pouze děti s řádně oblečenou a upevněnou záchran.vestou
– Nekoupej se v blízkosti jezu, přehrady či hráze
– Důvěřuj členům vodní záchranné služby. Poslouchej jejich pokyny
– Měj u sebe vždy nějakou záchrannou či plovoucí pomůcku

ŠKOLNÍ ROK 2019/2020

V říjnu v rámci kampaně Celé Česko čte dětem z knihy „O jabloňce“ (Eduard Petiška) četla dětem pohádku paní Anna Plecháčová…babička paní učitelky Jany Š.
A jelikož 20. října slavíme Den stromů (Tento den má připomenout, jak důležité pro naši planetu lesy a stromy jsou. V České republice se začal slavit od roku 1906) seznámila nás s příběhem o Martínkovi a jabloňce a o tom, jak se v průběhu jednoho roku strom mění a co všechno se s ním děje

Prosinec 2019
V rámci kampaně Celé Česko čte dětem četla dětem příběh o Vánocích, o záchraně jednoho koťátka a o jedovatých rostlinách z knihy Medvěd Péťa a jeho přátelé (Martina Drijverová) příbuzná p. uč. Alenky paní Soňa Kirchnerová. děti tak byly poučeny v rámci příběhu o nebezpečí bobulovin.

Únor 2020
v rámci kampaně Celé Česko čte dětem z knihy „Pohádky z pařezové chaloupky Křemílka a Vochomůrky“ (Václav Čtvrtek) četl pohádku Jak našli pod borůvkou housličky student chomutovského Gymnázia Martin Matocha. Byl jedním z členů hudebního tělesa, které přišlo děti seznámit s hudebními nástroji – s klarinetem, klavírem, kontrabasem, trubkou, banjem, kytarou a houslemi.

Mladí hudebníci dětem ukázali, jak se na jednotlivé hudební nástroje hraje, jak můžeme jednotlivé hudební nástroje dělit, co je nezbytně nutné k tomu, aby hudebník skladbu přehrál (notový záznam). Zahráli dětem několik známých písniček, ale i takových, které měly některé děti možnost slyšet prvně.

Bohužel nouzový stav pozastavil naše Malá i Velké čtení ve školním roce 2019/20

2020/21

Velké čtení s náměstkem primátora s panem Milanem Marcem se tedy uskutečnilo počátkem školního roku. Čtení předcházela návštěva předškolních dětí na radnici města, aby děti měly povědomí o tom, co všechno má na starosti pan náměstek a kde má svou krásnou a jedinečnou kancelář.

Velké čtení – v rámci kampaně Celé Česko čte dětem z knihy „Hurá do školky“ (Jiří Šandera) četl příběh O princezně Danielce významný představitel Chomutova – náměstek primátora Mgr. Milan Marc
Ve školce je možné všechno. Můžete si tam hrát, zpívat, tancovat, malovat, skákat, dělat kotrmelce, smát se, výskat a dokonce i plakat. Proč ne? Když je některé holčičce smutno a nějakému chlapci teskno, můžou si i trošku poplakat.
A právě holčička Danielka měla jednu ze svých lítostivých chvilek. Jenže na každé trápení je lék a my jsme se z příběhu dozvěděli, že milé chování kamarádů a dobrý nápad s krásnou básničkou, kterou paní učitelka děti s Danielkou naučila, je nad všechen smutek světa.

Školní rok 2021/22

Čtení se i v tomto školním roce konalo velice sporadicky vzhledem k hygienickým opatřením 🙁

Malé čtení – květen

Z knihy Vílí pohádky (Andrea Popprová) četla příběh „Jak pomohla malinovým skřítkům“ studentka SPgŠ Most Zuzana Křivková, která byla na naší mateřské škole na praxi. Jelikož je několikanásobnou vítězkou v soutěžích mažoretek a ve sportovní gymnastice (a nyní také trenérkou) předcházela četbě ukázka tanečního umění. Stylově si tak vybrala pohádku o vílách.

Velké čtení

četl z knihy „Byla jednou koťata“  příběh o barvách fotograf, který má Chomutov (a okolí) a jeho barvy v oku – pan Roman Dušek.

Vybral si příběh „Jak počmárali domeček“, který byl vtipný, ale zároveň i poučný.

Děti mohly obdivovat fotografie našeho pana čtenáře jak v různých chomutovských kalendářích, tak i mnoho jeho úžasných fotografií, které jim ukázal na naší obří obrazovce (3panel)

 

Školní rok 2022/23

Malé čtení (říjen) – v rámci kampaně Celé Česko čte dětem četl dětem absolvent střední zdravotní školy a nyní student v oboru záchranář Lukáš Kuchař z knihy Záchranářské pohádky (Zuzana Pospíšilová), asistentkou mu byla studentka Střední zdravotnické školy v Chomutově slečna Viktorie Hrušecká. Pohádky jsou psané vtipnou formou tak, aby si děti dobře  zapamatovaly telefonní čísla 150, 155, 158 a 112. Při dnešním čtení měly děti možnost slyšet pohádku „Poplach v mraveništi“.

Společně dětem také ukázali, jak se postupuje v některých krizových okamžicích a co skrývá záchranářský kufřík či batoh

Malé čtení – únor

Když si děti přestaly se starým dřevěným panáčkem hrát a také ostatní hračky už s ním nekamarádily, myslel si, že už nemá žádnou cenu. Jen nová dřevěná panenka si s ním povídala a pomohla mu pochopit, v čem spočívá jeho hodnota, v čem je jedinečný a jak je krásný.
Poetický příběh s důležitým poselstvím pro malé i velké četl z knihy
O dřevěném panáčkovi (Hana Pinknerová) pan Jan Maršík – řezbář a člověk, který se zabývá psychoterapií (mj. koučování dětí podle metody Kids skills)

 

Malé čtení – březen

V rámci kampaně Celé Česko čte dětem přišla do mateřské školy dětem přečíst pohádku pracovnice Chomutovské knihovny Vlaďka Skoczylasová. Četbě „I příšery bolí zuby“ (Jessica Martinelo) předcházelo poučení dětí o tom, jak se ke knihám chovat, kam si lze chodit knihy půjčovat a jakým způsobem v nich listovat a číst, ale také to, jak pečovat o své zoubky a zdraví.

VELKÉ ČTENÍ

V rámci kampaně Celé Česko čte dětem z knihy „Prázdninové pohádky“ (Zuzana Pospíšilová) četla pohádku významná chomutovská osobnost – vedoucí odboru školství, tajemnice Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Ing. Martina Kalová.

Děti si poslechly příběh „Barevňásci“, kdy holčička Natálka dokázala svých barevným štětcem proměnit bělásky na své zahrádce v pestrobarevné a krásné motýlky

 

2023/2024

Malé čtení – říjen 2023

četla příhody dvou skřítků Mgr. Markéta Prontekerová – ředitelka Oblastního muzea v Chomutově. Jelikož v muzeu lze najít mnoho „pokladů“ i z podzemí, vybrala si knihu Hornické příběhy (Rudolf Lukeš)

Hornické pohádky jsou souborem milých pohádek o malých permonících Světýlkovi a Fousovi, což jsou mužíci z dolu Řimbaba. Jeden s dlouhými vousy na bradě, druhý bez vousů, velcí, že by je ve vysoké  trávě nebylo vidět. Ale jinak jsou oblečeni jako havíři. Jako oni mají vzadu kolem beder kůži, na hlavě kápi a v ruce nosí kahan. Zažívají spoustu dobrodružství a děti měly možnost příběhy o nich si poslechnout a obdivovat některé přinesené „poklady“ z našeho muzea.

 

Malé čtení – prosinec 2023

V rámci kampaně Celé Česko čte dětem z knihy „Chumelení“ (Jiří Kahoun) četla maminka Kubíka ze třídy U Berušek,mj. také naše paní učitelka Tereza Šafaříková-Maršíková. Knížka je plná příběhů
o zvířátkách. Zvířecí děti se těší na Vánoce docela stejně jako ty lidské – kočička netrpělivě vyhlíží listonoše s vánočním přáním, malý křeček se tolik těší na dárky, až z toho poprvé promluví, myšáček dostane polštářek plný vánočních snů, který si tak moc přál…

Malé čtení – leden 2024

V rámci kampaně Celé Česko čte dětem z knihy „O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi“ (Václav Čtvrtek) četla paní učitelka Petra Kelerová, která se ve svém volném čase věnuje také myslivosti. Vybrala si tedy pro čtení stylovou knihu a příběh Jak Robátko odešel z lesa do lesa. Hajný Robátko je spravedlivý myslivec, který se stará o les i zvířata. A jelen Větrník mu věrně pomáhá. Komu se to však vůbec nelíbí, je pan Kotrč. A tak Robátkovi znepříjemňuje život, např. tím, že na něj pošle medvěda Hromburáce, pak krtky, aby mu rozryli les…

Malé čtení – březen 2024

V rámci kampaně Celé Česko čte dětem z knihy „Medvídek a potopa světa“ (Katarína Macurová) četla paní knihovnice Vladimíra Skoczylasová, která dětem připomněla, jak se mají ke knihám (nejen těm vypůjčeným z knihovny) chovat a jak s nimi zacházet. Zárovň dětem připomněla nadcházející světový Den vody (22.3.) a knihu tedy zvolila tematicky k tomuto dni. Medvídek z knihy má tuze rád jablíčka. Na zahradě si jich nasbíral celou ošatku a už si přemýšlel, co z nich doma udělá. Ale jak byl zabraný do myšlenek, nevšimne si, že voda z jeho zahradní hadice vytéká a vytéká. A tak – když se ráno probudí – zjistí, že se jeho zahrádka v noci změnila přímo k nepoznání!

  • 69

Významní sponzoři

  • NADACE ČEZ
  • NPI
  • IT Innovation
  • Actherm
  • DM
  • ČEZ Teplárenská
  • ENCZ
  • SČVK
  • Globus
Zavřít

Používáním webových stránek Mateřská škola Kamarád, souhlasíte s využíváním cookies ve vašem prohlížeči.

Pokračovat